8. Osnutek Odloka o javno zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta "Sončne elektrarne na površinah in objektih Občine Medvode"
Uvodno obrazložitev sta podala g. Dejan Podhraški in ga. Lara Valjavec. Ga. Lara Valjevec je pojasnila, da je bilo ugotovljeno, da obstaja javni interes za izvedbo projekta sončne elektrarne na površinah in objektih Občine Medvode, zato se obravnava predlog odloka o javno zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta sončne elektrarne na površinah in objektih Občine Medvode, ki bo vključeval postavitev naprav za samooskrbo, torej postavitev sončnih celic na 16 objektih v Občini Medvode. Člani so prejeli začeten nabor objektov, na katerih je predvidena postavitev sončnih elektrarn, pri čemer je pojasnila, da se lahko nabor v kasnejših fazah še spreminja, in sicer zmanjšuje. Pojasnila je, da je odlok podlaga, da se nadaljuje postopek izbora zasebnega partnerja in ena izmed predpostavk, da bo lahko občina prejela sofinancerska sredstva za izvedbo. Prejet odlo je tudi podlaga za prijavo na razpis za sofinanciranje. G. Dejan Podhraški je podrobneje predstavil projekt še s finančnega in ekonomskega vidika ter dodal, da je bilo v zadnji verziji testa upravičenosti 10 objektov, pri čemer se bo točno število gledalo na terenu, ko bodo vključeni zainteresirani zasebni partnerji.
To točko je obravnavala tudi Statutarno pravna komisija. Predsednica komisije, ga. Zvonka Hočevar je povedala, da je komisija obravnavala osnutek odloka na svoji 11. redni seji. Povedala je, da je bilo razlagalcu postavljenih kar nekaj vprašanj, na katere so člani dobili tudi zadovoljive odgovore, zlasti kar se tiče glede navedenih javnih objektov. Povedala je, da je pohvalno, da se bo občina še pravočasno prijavila na razpis, da je izbrana javna naročniška oblika ter izrazila upanje, da se bo osnutek odloka konstruktivno podprl. Komisija je tako obravnavala osnutek Odloka o javno zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta sončne elektrarne na površinah in objektih Občine Medvode in ugotavlja, da je v skladu z veljavno zakonodajo.
To točko je obravnaval tudi Odbor za urejanje prostora in ekologijo. Predsednik odbora, g. Mirko Javeršek je povedal, da je odbor na seji obravnaval osnutek Odloka o javno zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta sončne elektrarne na površinah in objektih Občine Medvode s pripombami in predlaga Občinskemu svetu, da ga obravnava in sprejme.
Predsedujoči je pozval člane občinskega sveta k razpravi. V razpravi so sodelovali g. Mirko Javeršek, g. Dragan Djukić, g. Štefan Čebašek, g. Ladislav Vidmar, g. Milan Šobat in g. Ivo Rep.
Izražena so bila naslednja mnenja, vprašanja, pobude, predlogi in pohvale:
- G. Mirko Javeršek je povedal, da je občina že v precejšnji časovni stiski, saj je razpis odprt in do februarja se je potrebno vse dogovoriti. Menil je, da je to ogromno dela ter da je tudi nabor zato večji, kot pa bo nato v končni fazi. Povedal je, da gre za ogromno vrednost, za približno en gigavat energije in vse skupaj bo povezano v t.i. energetsko skupnost. Ker smo šele v fazi priprave, realizacije natančno še nimamo, je pa povedal, da je bistveno, da promotorji so, da je subvencija države kar 730 EUR/kilovat in da bi bilo slabo tako priložnosti zamuditi. Na seji Odbora za urejanje prostora in ekologijo so bili izpostavljeni nekateri pomisleki, predvsem v smeri varnosti, saj so to objekti kot šole, zdravstveni domovi, vrtci in glede na nekatera dogajanja, je bilo na teh objektih veliko požarov. Menil je, da je kljub temu potrebno biti objektiven, saj je danes sončna elektrarna zgrajena drugače. Slednje je tudi podrobno opisal. Dodal je, da bo promotor skrbel za to, da bo zadeva varna, že samo z vidika, ker bo zagotovo toliko sredstev vlagal v to, v preventivne preglede ali periodične meritve. Izrazil je tudi skrb, da bo po preteku dobe, ko bo prišlo v last občine, potrebno nameniti resen premislek povečanemu vzdrževanju, rednemu pregledovanju in diagnosticiranju stanja.
- G. Dragan Djukić je povedal, da je bila na Odboru za urejanju prostora in ekologijo opravljena korektna razprava, da pa je bilo izpostavljeno, da kljub ekonomskemu zasledovanju koristi glede sončnih elektrarn, ni nobene garancije glede varnosti. Omenil je članico Nino Šetina, ki je izrazila skrb, ker gre za objekte v katerih so otroci. Povedal je, da ni bila opravljena niti širša javna razprava niti zanjo ni časa ter da preden se pride do predloga, da se kontaktira starše, se jim predstavi in se počaka na odziv. Dodal je, da bo predlog zagotovo izglasovan, da pa je dolžan na to opozoriti.
- Predsedujoči je pojasnil, da je te pomisleke izrazil tudi sam na sestankih, ki so bili opravljeni, še posebej, ker smo imeli na zračni razdalji 300 metrov enega največjih požarov na sončnih elektrarnah v preteklem letu. Dodal je, da se je potrebno zavedati, da gre cel svet v to smer in da govorimo o spodbudah, ki jih je omenil g. Javeršek, ki so dane s strani EU ter so podprte s strani države. Dodal je, da se strahovi pojavljajo na številnih področjih od varnih šolskih poti do šolske prehrane ter povedal, da o sončnih elektrarnah sam ve premalo, da bi si upal soditi, da pa je šla tehnologija v tem času bistveno naprej. Ob tem je izpostavil tudi, da se bo šele v nadaljevanju pokazalo koliko je interesa privatnih investitorjev ter slednje pojasnil. V primeru, da bo osnutek sprejet, bo sklicana tudi izredna seja še pred naslednjo redno sejo, kjer se bo sprejemal predlog odloka, saj gre za tesen časovni okvir.
- G. Dejan Podhraški je pojasnil, da se strinja s pomislekom glede varnosti ter v nadaljevanju podrobneje predstavil razvoj tehnologije na tem področju. Podal je tudi primer Ljubljane in Centra Ilirija ter šol in zdravstvenih domov, ki so to že izvedli.
- G. Štefan Čebašek je povedal, da je g. Mirko Javeršek tematiko lepo razložil, tudi ekonomski učinek je razložen v gradivu ter dodal, da je pomirjujoče to, kar je bilo povedano o varnostnih ukrepih, o modernem pristopu in varovalkah. Postavil je vprašanje o kvadraturah streh, saj podatka ni razbral ter dodal, da to sprašuje iz razloga, da bi vedeli s kakšno kvadraturo operiramo ter bi lahko iskali neke alternative za objekte, ki so montažnega tipa, ki imajo streho brez armirane betonske plošče, kar pa pomeni slabšo varnost glede požara. Podal je primer velikega parkirišča, kot je pri športni dvorani in kjer bi bilo možno požarno nevarnost omiliti. Dodal je, da projekt podpira, da pa apelira, da se resnično poskuša v teh dneh, ki so še na voljo, najti še kakšna lokacija in razbremeniti vsaj tiste objekte, ki so najbolj nevarni za primer požara.
- Predsedujoči je pojasnil, da se bodo kvadrature streh še spreminjale, vezano na izražen interes tistega, ki bo želel iti v to zgodbo. S tega razloga se ocenjuje, da se bodo kvadrature še spreminjale ter dodal, da je pogoj države, da se gre v partnerstvo, en megavat po velikosti. Povedal je, da se vsaj večje občine, ki imajo možnost, tega lotijo. Povedal je, da se bo šlo v partnerstvo z Občino Cerknica in bomo tako dosegli večjo moč. Izpostavil je, da se je v osnutku proračuna podprlo tudi za 100.000 EUR povečanje materialnih stroškov osnovnih šol, pri čemer imajo ravno šole specifiko s sočnimi elektrarnami, da ko je sonca veliko, to je v poletnih mesecih, so prazne, tudi športna dvorana se poleti ne oddaja, ker so stroški klimatov do zdaj bili veliki. S sprejetjem odloka, bi se glede ekonomije stanje lahko razbremenilo.
- G. Ladislav Vidmar je povedal, da verjame, da bodo strokovnjaki stvari uredili tako kot je treba, da gre razvoj danes ekspresno hitro naprej ter da bo po 20 letih, ko se bo pogodba iztekla, najbrž čisto drugačna tehnologija. Rekel je, da se cel svet zavzema za zeleno energijo, zato je pametno, da se tega poslužujemo tudi sami, tam kjer je možnost. Izpostavil je primanjkljaj vetrne elektrarne ter dodal, da je sončna energija neskončna in je zadnji čas, da gremo v tako partnerstvo, s katerim nekako pomagamo ohranjati naravo kolikor toliko, zato bo idejo podprl.
- G. Milan Šobat je povedal, da se na sončne elektrarne ne spozna, da pa ima pomisleke glede varnosti, saj je v zadnjem času gorelo marsikje. Postavil je vprašanje ali kdo garantira, da je to 100% varno, da bo otrok prišel varno v vrtec in iz vrtca oziroma šole. Prav tako je postavil vprašanje, kako to, da če se mudi zaradi roka, da se vedno en dan ali dva pred sejo podtakne nekaj takega, da je potrebno sprejeti. Menil je, da če se ocenjuje, da je potrebna širša razprava, da je temu potrebno dati čas, ne pa da je nekaj potrebno nujno sprejeti, ker je rok februarja ter izrazil nestrinjanje s tem.
- Predsedujoči je povedal, da ni absolutno nobenega garanta za nobeno varnost na tem svetu in prosil za spoštljivo komunikacijo. Povedal je, da v 10 letih na Občini Medvode niti eno gradivo ni bilo nikomur podtaknjeno ter da je bila časovna zagata predstavljena na usklajevanju svetniških skupin vsem svetnikom, ki so bili prisotni. Dodal je, da se ves čas trudimo, da se zadeve komunicirajo maksimalno transparentno, odločitev ali se zadeva sprejme ali ne, pa je na občinskemu svetu. Povedal je, da se strinja s pomisleki vendar ob tem navedel tudi primer razvoja železnice in takratnih pomislekov ter prepričanje, da v občinskem svetu, v občinski upravi in župan, ne sedijo taki ljudje, ki bi hoteli kakšno stvar občanom podtakniti s slabim namenom.
- G. Ivo Rep je povedal, da se strinja, da je bila dokumentacija danes dana na mizo, vendar je govora o osnutku, o vsebini odloka in o testu javno zasebnega partnerstva, ki ga je potrebno prebrati. Dejal je, da če ti nekdo ponudi 75% investicije, dobiš partnerja za 25%, ti pa daš, kot je bilo omenjeno, mogoče parkirišča, zakaj ne bi šel v projekt. Omenil je, da je tehnologija bolj razvita kot pred 15 leti, s katero so bili opremljeni objekti, ki so zgoreli ter dodal, da se bo vprašanje vzdrževanja ves čas pojavljajo tudi pri nas. Povedal je, da gre za osnutek odloka, ko bo prišlo do predloga, takrat pa bomo morali potrditi. Povedal je, da bo osnutek potrdil.
- Predsedujoči je podal repliko, da so gradivo člani prejeli po elektronski pošti prejšnji petek s sklicem seje, tako da gradivo ni bilo podtaknjeno zadnji dan, niti dano danes na mizo, temveč pred šestimi dnevi.
- G. Ivo Rep je pojasnil, da je bral proračun in da je zato gradivo šele danes prvič odprl.
Predsedujoči je v sprejem predlagal naslednja SKLEPA:
SKLEP 11: Ugotavlja se obstoj javnega interesa, ki ga potrjuje izdelan Test javno-zasebnega partnerstva na področju sončnih elektrarn na površinah in objektih Občine Medvode.
G. Dragan Djukić je podal obrazložitev glasu. Povedal je, da se zaveda, da je sončna energija praktično zastonj in jo je potrebno izkoristiti, vendar je poleg omenjene varnosti podal še en premislek, in sicer ko ti nekdo ponuja 75% vrednosti stroška, se pojavi vprašanje kaj imajo za bregom. Ali imajo za bregom krasen zaslužek in je varnost tako na tretjem mestu. Povedal je, da se bo glasovanja vzdržal.
Prisotnih je bilo 21 članov občinskega sveta.
ZA sklep je glasovalo 19 članov.
Sklep je bil sprejet.
SKLEP 12: Občinski svet Občine Medvode sprejema osnutek Odloka o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta »Sončne elektrarne na površinah in objektih Občine Medvode« s podanimi pripombami.
Prisotnih je bilo 21 članov občinskega sveta.
ZA sklep je glasovalo 19 članov.
Sklep je bil sprejet.
Predsedujoči je odredil 15 minutni odmor. Seja se je nadaljevala ob 19.15.